Музична розвідка Олега Сухарєва на теренах Донбасу


  Олег сухарєв
  Олег Сухарєв

  В житті постійно трапляються чудесні несподіванки, але зазвичай буває, що їх мало хто помічає.

  Стародавня мудрість

  Зимного січневого дня, десь опівдні, майже зненацька, так само як відбуваються звичайні дива, завітав в одне донбаське містечко з акустичним концертом дехто на прізвище Олег Сухарєв – соліст київського рок-гурту «Самі Свої» (http://samisvoji.domivka.net/).

  Зважаючи на те, що про цього виконавця я перед тим нічогісінько не знав, а також з огляду на обраний для виступу майданчик (конференц-зал місцевого машинобудівного технікуму), думалось мені, що почути чогось путящого аж ніяк не випаде.

  За цим, що називається із «пукту Б», переваливши через кучугури снігу, тихою ходою простую до будівлі з чотирма неоковирними колонами. У довгому приміщенні з ознаками хронічного євроремонту поволі зібралися, зігнані на культурний захід, гомінливі студеї. Майже налагодив звук якийсь дядечка за пультом. Похмурі стерео-колонки тривожно позіхали в очікуванні навантаження. Мляво виблискували сталеві мікрофони, а за ними звичайна шкільна дошка нуділа чорним квадратом, ніби розплескана прірва.

  Аж раптом посеред залу з’явилась енергійна особа з гітарою. Декілька вступних слів. Удар по струнах! Чіткий шквал звуку висік сріблясте світло. Вибухом лунає пісня – «Бути собою», за нею інші... З перших акордів стає зрозуміло – зараз відбувається подія. Лине справжня емоція. Чітке і виразне слово. Все навколо відразу перемикається на інший, небуденний лад. Увесь стрій речей бринить й підіграє. Мимоволі постає струнка цілість сприйняття. Ріже й пульсує сплесками ломаних акордів гітарний сполах за сполохом. Голос надає стрункого поступу римам. Ефект чудесної несподіванки. Ось тепер ми справді знайомі, Олеже Сухарєв! От вам звичайнісіньке диво, шановне зібрання!

  Це вже потім я, на додачу, довідався, що нам усім у тому залі дуже пощастило почути концерт, сказати б, «на халяву». За що окрема подяка! Вже потім я дізнався, що цей захід колись там планувався у рамках акустичного туру Україною і що соліст гурту Самі Свої вже концертував минулими днями у Слов’янську і Краматорську. Це вже потому мені на думку спало, що цю музику можна умовно віднести за стилем до фолк-рок-бард-гранжу і що деякі пісні, яких, до речі, Олег заспівав аж 14, дещо нагадують мені акустичні сольні альбоми Едді Веддера із Pearl Jam. Однак це не має особливого значення. Зрештою, про якість чогось справжнього думається завжди постфактум.

  Звичайно, прийшло на згадку й про мову, традиції тощо. Про те, що будь-який український витвір приречений бути політичним памфлетом, бо він власне український. Подумалось мені навіть, що пісенна поетика Олега, волелюбна селянська у своєму підґрунті, дещо дисонує з донбасівським індустріальним простором, в якому народна архаїка переродилася у міську, умовно кажучи, «шансонову» естетику місць позбавлення волі. Думалось про маргінальність культури як такої й, зокрема рок музики, що, на мій погляд, має надихати не так загадковою енергетикою душі (Олег Скрипка), як наявністю в ній дійсно живого поетичного слова. Чого годі сподіватися від, так званої, «форматної» музики. Там, де є поезія – є й справжня здорова енергетика, бо є сенс, а де панує лишень психоделічне шаманство, там руїна й отупіння.

  Коротше кажучи, було багато думок і вражень, а це велика зараз розкіш і радість. Спротив несвободі, даруйте на пафосних словах, яких я тут наговорив вже вдосталь, – не постає з вивільнення емоцій та почуттів (це лише похідні), він не є у сваволі, – він у спроможності й натхненні творити змістовне, «возити» оту саму «глину» (пісня «Привіз глину») для домівки, в якій обов’язково оселиться буття. Саме це надихає й дає сили «бути собою».

  Тож, вочевидь замислений як музична розвідка, акустичний тур Олега Сухарєва обернувся, як на мене, розкішним подарунком навіть для тих, хто цього ще наразі не збагнув.

  Музична розвідка= олега= сухарєва= на= теренах= донбасу

Джон Девисон Рокфеллер

Кто весь день работает, тому некогда зарабатывать деньги.